Valkyries Horn

Awards

Sponsors

Judges

Alexis Ahrens, Jason Berg, Nancy Bowser, Al Boyce, Adam Bystrom, Stephen Cook, Patrick Curme, Scott Dennis, Michael Dykhoff, Kristen England, Steve Fletty, Joseph Gerteis, Brett Glenna, Jessica Haverly, Christy Helps, Rick Helps, Josh Holbrook, Jon Hunter, Jeremy Lawson, John Longballa, Josh Mahoney, Dave Matson, Patrick Mulloy, Jeremy Olsen, Steve Piatz, Corbin Rapp, Tom Roan, Dave Royer, Susan Ruud, Mark Simpson, Peter Soderberg, Chip Walton

Staff

Jessica Haverly, Kevin Meintsma, Dave Royer

By the Numbers

297 Entries 83 Entrants

32 Judges 3 Staff

43 Placing Entries

Table 1: 43A - Healthy Hydromels

17 entries

Judges: Kristen England (Head Judge), Steve Fletty, Joseph Gerteis, Josh Holbrook

1st
Paul Fowler
Chop & Brew
Ginger (43A: Healthy Hydromels)
2nd
Josh Landy
Primary Fermenters Brewers...
Batch 304 (43A: Healthy Hydromels)
3rd
Shawn Brady
Madison Homebrewers &...
Illicium Verum Elixir (43A: Healthy Hydromels)

Table 2: M1a - Dry Traditional

14 entries

Judges: Nancy Bowser (Head Judge), Patrick Curme, Scott Dennis, Tom Roan

1st
Nathan Zangmeister & Karysa Kent
The Inaugural (M1A: Dry Mead)
2nd
Timothy Leber
Beer Renegades of Everett...
Roll Me Over In the Sweet Clover (M1A: Dry Mead)
3rd
Allen Martin
Arizona Society of Homebrewers
Fireweed2 (M1A: Dry Mead)

Table 3: M1b - Semi-Sweet Traditionals

22 entries

Judges: Jason Berg, Christy Helps, Rick Helps, Patrick Mulloy, Steve Piatz (Head Judge), Corbin Rapp

1st
Allen Martin
Arizona Society of Homebrewers
Sweet Clover (M1B: Semi-Sweet Mead)
2nd
Adam Bystrom
Minnesota Home Brewers Association
Fireweed Is A Pretty Cool Honey Name (M1B: Semi-Sweet Mead)
3rd
Brian Stephens
Keepers Of Craft
Lehua Blossom Traditional (M1B: Semi-Sweet Mead)

Table 4: M1c - Sweet Traditionals

8 entries

Judges: Jon Hunter, Susan Ruud (Head Judge)

1st
Matthew Williamson
Bakersfield Organization Of...
Lagertha's Mead (M1C: Sweet Mead)
2nd
Matthew Williamson
Bakersfield Organization Of...
The Wanderer (M1C: Sweet Mead)
3rd
Shane Kammerer & Susan Kammerer
Kansas City Bier Meisters
I Left My Heart In Tupelo (M1C: Sweet Mead)

Table 5: M2a - Cyser

17 entries

Judges: Jason Berg, Brett Glenna, Josh Mahoney, Mark Simpson (Head Judge)

1st
Paul Johnson
River City Brewers [MN]
Josh Mahoney Tactic (M2A: Cyser)
2nd
Adam Bystrom
Minnesota Home Brewers Association
Gateway Mead (M2A: Cyser)
3rd
Allen Martin
Arizona Society of Homebrewers
Cyser (M2A: Cyser)

Table 6: M2b - Pyment

19 entries

Judges: Nancy Bowser, Kristen England (Head Judge), Joseph Gerteis, Josh Holbrook, Steve Piatz, Tom Roan

1st
Steve Fletty
Saint Paul Homebrewers Club
Chateau Fletty (M2B: Pyment)
2nd
Adam Bystrom
Minnesota Home Brewers Association
Don't Think Twice (M2B: Pyment)
3rd
Dan McNevin
South Shore Brew Club
Jelly Sandwich (M2B: Pyment)

Table 7: M2c - Berry

35 entries

Judges: Stephen Cook, Scott Dennis, Steve Fletty (Head Judge), Brett Glenna, Jon Hunter, Dave Matson, Patrick Mulloy, Corbin Rapp, Mark Simpson, Peter Soderberg

1st
Brian Stephens
Keepers Of Craft
Boysenberry (M2C: Berry Mead)
2nd
Brian Stephens
Keepers Of Craft
Marionberry (M2C: Berry Mead)
3rd
Allen Martin
Arizona Society of Homebrewers
Blueberry (M2C: Berry Mead)

Table 8: M2d - Stone Fruit

21 entries

Judges: Adam Bystrom, Steve Fletty, Joseph Gerteis (Head Judge), Jessica Haverly, Christy Helps, Rick Helps

1st
Matthew Mead
Michigan Mead Coalition
Michigan U-Pick: Montmorency Vs. Balaton (M2D: Stone Fruit Mead)
2nd
Sarah Pierce-Ruhland
Hi-Ho Cherry-O! (M2D: Stone Fruit Mead)
3rd
Jeremy Olsen
Saint Paul Homebrewers Club
Cherries Jubilee (M2D: Stone Fruit Mead)

Table 9: M2e - Melomel

37 entries

Judges: Al Boyce (Head Judge), Scott Dennis, Joseph Gerteis, Christy Helps, Rick Helps, Josh Holbrook, Jeremy Lawson, Josh Mahoney, Dave Matson, Mark Simpson

1st
Steve Fletty
Saint Paul Homebrewers Club
Passionista (M2E: Melomel)
2nd
Matthew Williamson
Bakersfield Organization Of...
Braggi's Mead (M2E: Melomel)
3rd
Matthew Williamson
Bakersfield Organization Of...
Hilde's Mead (M2E: Melomel)

Table 10: M3a - Fruit and Spice

39 entries

Judges: Alexis Ahrens, Al Boyce (Head Judge), Scott Dennis, Brett Glenna, Josh Holbrook, Jeremy Lawson, Josh Mahoney, Dave Matson, Patrick Mulloy, Jeremy Olsen, Corbin Rapp, Susan Ruud

1st
Rick Helps
St. Croix River Vally Home...
Chocolate Raspberry (M3A: Fruit and Spice Mead)
2nd
Christy Helps
Deer Creek Brewers
Blueberry With Spice (M3A: Fruit and Spice Mead)
3rd
Anthony Davis
Minnesota Home Brewers Association
Kümmel Spiced Cyser (M3A: Fruit and Spice Mead)
HM
Adam Bystrom
Minnesota Home Brewers Association
Epiphany (M3A: Fruit and Spice Mead)

Table 11: M3b - Spice, Herb, Vegetable

24 entries

Judges: Jeremy Lawson, Jeremy Olsen, Corbin Rapp, Susan Ruud, Mark Simpson, Chip Walton

1st
Steve Fletty
Saint Paul Homebrewers Club
Morning Joe (M3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead)
2nd
Nick Ferndino
Planetary Intergalactic (M3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead)
3rd
Adam Bystrom
Minnesota Home Brewers Association
The Dynamic Duo (M3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead)

Table 12: M4a - Braggot

6 entries

Judges: Al Boyce, Steve Piatz (Head Judge)

1st
Christy Helps
Deer Creek Brewers
Blueberry Rauch Braggot (M4A: Braggot)
2nd
Adam Bystrom
Minnesota Home Brewers Association
Down Town Braggot Brown (M4A: Braggot)
3rd
Nathan Steigman
Minnesota Home Brewers Association
Alio Modo (M4A: Braggot)

Table 13: M4b - Historical

4 entries

Judges: Patrick Curme, Steve Fletty (Head Judge)

1st
Nathan Steigman
Minnesota Home Brewers Association
Najsłodszy Grzech (M4B: Historical Mead)
2nd
Adam Bystrom
Minnesota Home Brewers Association
Bill & T'ej Excellent Adventure (M4B: Historical Mead)
3rd
Nathan Steigman
Minnesota Home Brewers Association
Słodki Lis (M4B: Historical Mead)

Table 14: M4c - Experimental

34 entries

Judges: Al Boyce, Patrick Curme, Jessica Haverly, Josh Holbrook, Jon Hunter, Jeremy Lawson, Josh Mahoney, Patrick Mulloy, Steve Piatz (Head Judge), Susan Ruud

1st
Steve Fletty
Saint Paul Homebrewers Club
Captain Smoker (M4C: Experimental Mead)
2nd
William Otte
R/MeadMaking
14 - No Water Estate Acerglyn (M4C: Experimental Mead)
3rd
Marc Burris & Pamela Brenot
Blueberry Sour (M4C: Experimental Mead)

Best of Show

Mead

1st
Allen Martin
Arizona Society of Homebrewers
Sweet Clover (M1B: Semi-Sweet Mead)

Thank You

Congratulations to All Medal Winners